آیا زمان وداع با کاوشگر اینسایت ناسا فرا رسیده است

کاوشگر مریخی اینسایت ناسا که از سال ۲۰۱۸ تاکنون در مریخ در حال کاوش بوده است و اخیرا نیز نیروی خود را تا حد زیادی از دست داده بود به تازگی با انتشار تصویری اعلام کرد که احتمالا این آخرین تصویری است که ثبت خواهد کرد.


به گزارش ایسنا، احتمالا کاوشگر مریخی “اینسایت” ناسا در آینده نزدیک دیگر نتواند داده‌ها و تصاویری را که دانشمندان می‌توانند برای درک بهتر سیاره سرخ تجزیه و تحلیل کنند، به زمین ارسال کند زیرا اکنون آرام آرام در حال نزدیک شدن به روزی هستیم که کاوشگر مریخی “اینسایت” ناسا در خاموشی فرو می‌رود و به ماموریت تاریخی خود برای افشای اسرار درونی سیاره سرخ پایان می‌دهد.


مدتی بود که کاوشگر “اینسایت” نیروی خود را از دست داده بود، زیرا گرد و غبار مریخ روی صفحات خورشیدی آن انباشته شده بودند و اجازه نمی‌دادند این کاوشگر خود را با نور خورشید شارژ کند. اخیرا محققان ناسا بیانیه‌ای را از دیدگاه کاوشگر اینسایت در حساب کاربری این کاوشگر در توییتر منتشر کردند و نوشتند: قدرتم واقعاً کاهش یافته، بنابراین این ممکن است آخرین تصویری باشد که می‌توانم ارسال کنم. اما نگران نباشید ماموریت من در اینجا پرثمر و آرام بود. اگر بتوانم با محققان پشتیبان مأموریتم صحبت کنم، این کار را خواهم کرد، اما به‌زودی خاموش خواهم شد. از همراهی شما سپاسگزارم.


این پیام غم انگیز از مریخ باعث شد تا کاربران رسانه‌های اجتماعی بسیار ناراحت و شوکه شوند. در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲، اینسایت به ارتباط ایجاد شده توسط محققان در زمین پاسخ نداد. همانطور که انتظار می‌رفت، قدرت فرودگر ماه‌ها در حال کاهش بوده است و فرض بر این است که اینسایت ممکن است به پایان عملیات خود رسیده باشد. 


اینسایت، مخفف عبارت” کاوش داخلی با استفاده از تحقیقات لرزه‌ای، زمین‌سنجی و انتقال گرما است. لرزه نگار اینسایت که توسط مرکز ملی d’Études Spatiales فرانسه(CNES) ساخته شده است، از زمان فرود آمدن فرودگر در نوامبر ۲۰۱۸، بیش از ۱۳۰۰ مریخ‌لرزه را شناسایی کرده که بزرگ‌ترین آنها بزرگی برابر با پنج داشته است. این ابزار حتی لرزه‌های ناشی از برخورد شهاب سنگ را نیز ثبت کرده است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا

دسته‌بندی نشده
کاربرد سیستم‌های گرمایشی گرماسان

  گرمایش سالن‌های کار، سوله‌ها، انبارها، محیط‌های صنعتی و…

دسته‌بندی نشده
تکنیکهای پیشرفته فن بیان و سخنرانی سیاسی قسمت سوم

تکنیکهای پیشرفته فن بیان و سخنرانی سیاسی قسمت سوم فن بیان و سخنرانی سیاسی تمرین فن بیان برای ارائه یک سخنرانی سیاسی و حرفه‌ای سعی کن برده سخنت نباشی بلکه سخن را زیر فرمان خود داشته باشی.  محمدغزالی   قبل از آغاز این مقاله بهتر است بدانید که سیاستمدار به …

دسته‌بندی نشده
پکیج فوق حرفه ای سخنرانی‌های انتخاباتی و سیاسی

پکیج فوق حرفه ای سخنرانی‌های انتخابات   پکیج فوق حرفه ای سخنرانیهای انتخاباتی و سیاسی   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ هوشنگ بازوند در چهارمین جلسه ستاد ساماندهی جوانان استان با…..https://www.moi.ir/fa/%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1/132161 بعنوان یک مشاور انتخاباتی حرفه ای که ۳ دهه در عرصه انتخابات فعالیت حرفه ای داشته است …