آیت الله رئیسی ارتباط با کشورهای آمریکای لاتین در دولت سیزدهمP>به گزارش ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در حاشیه ششمین نشست مجمع سران کشورهای صادر کننده گاز در دیدار «فلیکس پلاسنسیا گونسالس» وزیر امورخارجه ونزوئلا با بیان اینکه یقین داریم ایستادگی و اتخاذ موضع محکم در مقابل سلطه‌طلبان و امپریالیسم حتما به پیروزی خواهد رسید، گفت:‌ یکی از مصادیق اثبات این مدعا ونزوئلا است که با وجود فشارهای شدید، اما با ایستادگی و به پشتوانه حمایت مردم با مقاومت و برنامه‌ریزی بر تحریم‌ها غلبه کرده و امروز شاهدیم که وضعیت در این کشور رو به بهبود است.


رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری‌ها و تعاملات با ونزوئلا در زمینه‌های مختلف برنامه دارد، افزود: آمادگی داریم تا در تغییر شرایط اقتصادی ونزوئلا به نفع مردم کنار این کشور باشیم. کشورهای منطقه آمریکای لاتین مثال بسیار خوبی از قطعی بودن پیروزی مقاومت ملت‌ها برابر سلطه‌طلبی قدرت‌های جهانی است.


آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: کشورهایی مثل ونزوئلا و ایران، مهم‌تر از ذخایر نفت و گاز، مردمی دارند که تصمیم گرفته‌اند برابر زیاده‌خواهی‌ها مقاومت کنند و این بزرگترین سرمایه کشورهای ما است. ارتباط کشورهای ما با یکدیگر ارتباطی راهبردی است که باید با قوت دنبال شود و توافقات میان دو کشور هر چه سریع‌تر عملیاتی و اجرایی شود.


رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ارتباط با کشورهای منطقه آمریکای لاتین در دولت سیزدهم متفاوت و به مراتب بهتر از گذشته برای رسیدن به افق‌های جدید همکاری دنبال می‌شود.


آیت‌الله رئیسی بهبود مستمر وضعیت اقتصادی ونزوئلا را ثمره تلاش و مقاومت مردم این کشور دانست و گفت: آمریکا تصور می‌کرد که آمریکای لاتین حیاط خلوت زیاده‌خواهی‌های او خواهد بود، اما امروز برخلاف تصورش کشورهای این منطقه تبدیل به یکی از بزرگترین موانع برابر سلطه‌طلبی‌های آمریکا شده‌اند.


«فلیکس پلاسنسیا گونسالس» وزیر امورخارجه ونزوئلا نیز در این دیدار با اشاره به اینکه کشورش با قوت در مسیر مبارزه با امپریالیسم آمریکا ایستاده است، اظهار کرد: آمریکا می‌خواهد همه کشورها تابع خواسته‌های او باشند، اما ملت ونزوئلا جلوی زیاده‌خواهی‌های او ایستاده و اجازه نخواهند داد آمریکا مانع ایفا نقش رهبری ونزوئلا در آزادی‌خواهی و حق‌طلبی ملت‌های منطقه آمریکای لاتین شود.


وزیر امور خارجه ونزوئلا بر علاقه مندی کشورش برای تقویت بیش از پیش روابط با ایران تاکید کرد.


در این مراسم تفاهم‌نامه انتقال تکنولوژی و همکاری مشترک در زمینه نفت و گاز میان ایران و ونزوئلا در حضور آیت‌الله رئیسی از سوی وزیر نفت کشورمان و وزیر امور خارجه ونزوئلا به امضا رسید.