انرژی یکی از ظرفیت های مهم همکاری بین ایران و تاجیکستان است

ایسنا/خراسان رضوی دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: بین ۲ کشور ایران و تاجیکستان اسناد همکاری در زمینه‌های مختلفی به امضا رسیده که تعداد آن به ۲۰۰ مورد می‌رسد. یکی از ظرفیت‌های مهم همکاری بین ایران و تاجیکستان که در این اسناد نیز به آن اشاره شده، انرژی است.


معروف جان عبدالرحمانف امروز، ۳۰ آذر ماه، در نشست شورای مشترک کارآفرینان ایران و تاجیکستان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت بین ایران و تاجیکستان که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: روابط بین ۲ کشور قدمتی بیش از ۶۰۰۰ ساله دارد. امسال سی‌امین سال شکل‌گیری روابط دیپلماتیک بین ۲ کشور است. در طول این ۳۰ سال اقدامات خوبی صورت گرفته ولی از ظرفیت‌های مناسب بین این ۲ به خوبی بهره‌برداری نشده است. البته امسال برای ۲ کشور سال پرباری بود. در این مدت بیش از ۵۰ هیات رسمی و غیر رسمی تجار و کارآفرینان از ایران و تاجیکستان به یکدیگر سفر داشته و ملاقات انجام داده‌اند. همچنین روسای جمهوری کشورها نیز با یکدیگر دیدار کرده‌اند. در طول این سفرها ۲۶ سند در تمام حوزه‌ها به امضا رسیده که مهمترین آن‌ سندهای اقتصادی بوده است. امروز هم نخستین نشست شورای مشترک کارآفرینان بین ۲ کشور در اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد.


وی افزود: به تازگی پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و تاجیکستان برگزار شده که در این کمسیون نزدیک ۲۰ نفر از وزارتخانه‌های تاجیکستان حضور داشتند. تاجیکستان با دیگر کشورها از این دست کمیته‌های پیگیری ندارد. در زمینه انرژی نیز همکاری خوبی بین ایران و تاجیکستان برقرار شده و در حال حاضر مهندسان ایرانی در نیروگاه تاجیسکتان فعالیت می‌کنند.


دبیر اول سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران بیان کرد: ایران و تاجیکستان در حوزه‌های دیگری از جمله گردشگری ۲ نشست یکی در تهران و یکی در شهر دوشنبه با حضور تعداد زیادی از فعالان این صنعت به همراه مسئولان کشوری‌ برگزار شد. از این جهت حمل و نقل برای ۲ کشور اهمیت زیادی دارد.


وی با اشاره به اینکه خدمات حمل و نقل یکی از دلایل رشد سنگاپور بوده است، گفت: در کشور سنگاپور بیشتر درآمد از طریق حمل و نقل و بندرهای آبی این کشور است. هم کشور تاجیکستان در حوزه حمل و نقل برای ایران مهم است و هم کشور ایران برای تاجیکستان اهمیت دارد.  

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا

دسته‌بندی نشده
مهدی هفت چشمه مدال نقره ماده پرتاب چکش را کسب کرد

نماینده ایران در جایگاه دوم رقابت ماده پرتاب چکش مسابقات دوومیدانی جوانان قهرمانی آسیا ایستاد و مدال نقره این رقابت‌ها را کسب کرد.

دسته‌بندی نشده
ریسک اجرای پرفرمنس در مشهد را به دلیل هنردوست بودن مردم آن به

ایسنا/خراسان رضوی کارگردان پرفرمنس گم گفت: زمانی که روی صحنه اجرا داشتیم، افراد زیادی به من گفته بودند که نباید این ریسک را انجام دهم و اجرای چنین تئاتری در مشهد جواب نمی‌دهد اما من به عنوان کارگردان این کار هیچگاه نترسیدم و به دلیل هنردوست بودن مردم مشهد این …

دسته‌بندی نشده
واحدهای صنعتی باید آخرین انتخاب برای حذف از مدار تامین برق باشند

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران درباره جدیدترین وضعیت تامین برق صنایع توضیحاتی ارائه داد و در ادامه رئیس خانه صمت مازندران نیز با تاکید بر لزوم تامین زیرساخت‌ها گفت که اگر کمبودی به لحاظ انرژی و زیرساخت وجود داشته باشد، باید شرکت‌های تولیدی و واحدهای صنعتی …