بررسی سرمایه گذاری و اجرای راه آهن رشت آستارا از سوی روسیه


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: صبح امروز هیاتی از کشور روسیه متشکل از کنسرسیوم شرکت‌های خصوصی و نمایندگان شرکت راه‌آهن آن کشور از مسیر ریلی رشت-آستارا بازدید کردند که در صورت توافق بر سر مبانی سرمایه‌گذاری، طراحی و احداث، پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای تهیه می‌شود و به امضای دو کشور می‌رسد.


به گزارش ایسنا،  خیراله خادمی صبح امروز به همراه هیاتی به ریاست دستیار ویژه رییس جمهور کشور روسیه، اعضای کنسرسیوم شرکت‌های خصوصی و نمایندگان وزارت حمل و نقل این کشور از خط آهن رشت- آستارا بازدید کردند.


معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اشتیاق کشور روسیه برای همکاری در احداث راه‌آهن رشت-آستارا گفت:‌ مذاکرات با کشور روسیه مدتی است در حال انجام است و با توجه به پیگیری‌های این کشور در بحث سرمایه‌گذاری برای احداث این خط ریلی، بازدیدی از مسیر صورت گرفت.


وی ادامه داد: در ادامه بازدید طی جلسه‌ای موارد اصولی این همکاری مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و درصورت موافقت طرفین، تفاهم‌نامه همکاری تهیه و به امضای طرفین می‌رسد.


مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه، هزینه‌های اجرای این ابرپروژه ریلی را بسیار سنگین اعلام و اظهار کرد: با توجه به عبور این خط آهن از زمین‌های شالیزاری، نبود مصالح و معادن مورد نیاز، هزینه بالای تملک اراضی، به‌منظور ساخت این خط ریلی اعتباری بالغ‌بر ۸۰۰ میلیون یورو بدون احتساب هزینه تملک اراضی مورد نیاز است.


خادمی در خصوص وضعیت فعلی پروژه توضیح داد و گفت: در حال حاضر زیرسازی ۱۰ کیلومتر ابتدایی مسیر تکمیل شده و آماده ریل‌گذاری است. در سال جاری نیز مناقصه قطعه پایانی به‌طول ۱۱.۵ کیلومتر برگزار شد و عملیات اجرایی آن توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در حال انجام است.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا