بیش از ۴۰۰ میلیون دلار مواد غذایی به روسیه صادر شد حضور ایران


سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت از برگزاری پاویون ایران در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و آشامیدنی “پروداکسپو” روسیه خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با توجه به امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، صادرات ایران در گروه‌های مواد غذایی از حدود ۴۰۰ میلیون دلار در حال حاضر به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در دو سال آینده برسد.


اکبر گداری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: کل واردات مواد غذایی روسیه از جهان بیش از ۳۳ میلیارد دلار در سال است که ۴۰۱ میلیون دلار از این رقم به محصولات ایرانی اختصاص دارد. بنابراین حدود ۱.۲ درصد از کل واردات این محصولات به روسیه، از ایران انجام می‌شود. بیشترین کالاهای محصولات کشاورزی و صنایع غذایی که از ایران به روسیه صادر می‌شود نیز شامل میگو، کیوی، پرتقال، پسته، فلفل دلمه‌ای، هندوانه، کشمش، آبمیوه، هلو، شلیل و کاهو کروی است.


سرپرست دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ابراز امیدواری کرد که با توجه به امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با روسیه و اتحادیه اقتصادی اوراسیا صادرات ایران در این گروه‌های کالایی از سوی تولید کنندگان و صادر کنندگان در دو سال آینده به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سال برسد.


این مقام مسئول همچنین از برگزاری پاویون ایران در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و آشامیدنی “پروداکسپو” روسیه ۲۰۲۴ در محل نمایشگاهی اکسپونسر شهر مسکو با حضور بیش از ۱۲ شرکت تولیدی _ صادراتی ایرانی خبر داد و گفت: این نمایشگاه در فضایی حدود ۲۰ هزار متری با مشارکت ۱۷ کشور شامل ترکیه، بلاروس، چین، کره، مالزی، تاتارستان، داغستان و … از تاریخ ۱۶ تا ۲۰ بهمن ماه سال جاری مصادف با ۱۲ تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۴ برگزار خواهد شد.


به گفته وی این نمایشگاه سال گذشته میلادی با حضور ۲۰۳۲ شرکت تولیدی صادراتی و با مشارکت ۱۵۶۵ شرکت روس، ۴۵۷ شرکت خارجی و ۱۰ شرکت ایرانی و ۱۲۰ شرکت فروشگاه زنجیره‌ای بین‌المللی و روسی و ۶۷ هزار و ۷۰۰ بازدید کننده برگزار شد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

بیشتر بخوانیم دستگاه تصفیه آب
بیشتر بخوانیمروش‌های انتخاب و خرید نهال‌های سالم برای باغبانی