توافق درباره همه یا هیچ اتکای واشنگتن بر ضرب الاجل های ساختگی


تهران- ایرنا- مذاکرات وین این روزها در حالی ادامه دارد که واشنگتن در تلاش است با بکارگیری تاکتیک ضرب‌الاجل‌های ساختگی برای مذاکرات وین به منظور دستیابی به هرگونه توافق، بر ایران فشار وارد کند؛ مذاکره‌کننده ارشد ایران تاکید دارد؛ تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، مذاکرات لغو حریم‌ها در وین این روزها به نقطه حساسی رسیده است و علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران به همراه تیم مذاکره‌کننده کشورمان روزهای پرکار و سختی را در وین سپری می‌کنند.


علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان روز گذشته (چهارشنبه) با انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار کرد.


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


مذاکرات وین پس از ۱۰ روز وقفه، بار دیگر از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شده است و در همین خصوص دیدارهای دو جانبه و چندجانبه میان مذاکره‌کنندگان ارشد کشورها و همچنین به موازات آن، جلسات کارشناسی برگزار می‌شود.


مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در طول مدتی که در تهران حضور داشت با عالی‌ترین سطوح کشور دیدار کرد و جزئیات ۱۰۰ درصدی گفت‌وگوها را در اختیار آنها قرار داد. به واسطه همین دیدارها موضع جمهوری اسلامی ایران در موضوعات هسته‌ای، تحریم‌ها، تضمین و راستی‌آزمایی کاملاً به صورت کاملاٌ مشخص و روشن بیان شده است.


البته مذاکره‌کننده کشورمان به ‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی به صورت روزانه جزئیات دیدارهای خود را با عالی‌ترین سطوح کشور در میان می‌گذارد.


وی افزود: واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه چهار سال گذشته، لازمه تحقق این هدف است؛ زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


در همین حال، به‌رغم اینکه دولت آمریکا به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و تعهدات خود را در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ زیر پا گذاشته، باید طبق توافقات تحریم‌ها را لغو کند، اما تلاش دارد تا بر ایران فشار وارد کرده و توپ را در زمین ایران بیاندازد.


این در حالی است که ایران دستور کار خود را در وین مشخص کرده و تصمیمات سیاسی خود را گرفته است و حالا زمان آن رسیده که آنان با اتخاذ تصمیمات سیاسی، برای رسیدن به توافق نهایی اقدام کنند.


وی در حالی که هیأت ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده و اکنون توپ در زمین طرف‌های غربی است، افزود: تمرکز ما همچنان به توافقی است که به نگرانی‌های همه طرف ها رسیدگی کند.


این مقام کاخ سفید بار دیگر با بکارگیری تاکتیک ضرب‌الاجل‌های ساختگی برای مذاکرات وین به منظور فشار بر تیم ایران، ادعا کرد: اگر در چند هفته آینده به این توافق دست نیابیم، پیشرفت‌های هسته ای ایران، بازگشت به برجام را غیر ممکن می سازد.


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


توافق درباره همه یا هیچ/ اتکای واشنگتن بر ضرب‌الاجل‌های ساختگی


با گذشت سه ماه و نیم از آغاز دور هفتم مذاکرات در دولت سیزدهم، با وجود آنکه تیم‌های مذاکره‌کننده اذعان دارند که عامل وضع فعلی برجام، آمریکاست، اما غربی‌ها تلاش دارند توپ را در زمین ایران بیاندازند. همچنین آنها تلاش دارند تا با افزایش فشار بر مقامات جمهوری اسلامی ایران موضوعات فرابرجامی را وارد متن پیش‌نویس‌ها کنند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اضافه کرد: «با آمریکای بدعهد و اروپای بی‌عمل هیچ‌گونه مذاکره فرابرجامی صورت نخواهد گرفت.»


جمهوری اسلامی ایران به این مذاکرات به عنوان یک فرصت برای تامین منافع ملی نگاه می‌کند. رئیس تیم مذاکره‌کننده کشورمان نیز با اختیارات کامل در وین حضور دارد و با تمام قوت در راستای تامین منافع ملی و اولویت رفع تحریم‌ها تلاش می‌کند.


با این حال در دکترین جمهوری اسلامی ایران مذاکرات و لغو تحریم‌ها در اولویت قرار ندارند؛ بلکه بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، دکترین جمهوری اسلامی ایران بر پایه خنثی‌سازی اثر تحریم‌ها با اتکا به توان داخلی است.


دور هشتم مذاکرات که از ۶ دی سال جاری در وین آغاز شده، یکی از طولانی‌ترین دورهای مذاکرات است و شرکت‌کنندگان سرگرم تکمیل پیش‌نویس متن توافق و تصمیم‌گیری در مورد برخی موضوعات اختلافی بوده‌اند.