توهین به مقدسات نباید با نام ارزش والای آزادی صورت بگیرد

یک عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: توهین به مقدسات و هتک حرمت دیگران به نام هرچه انجام می‌شود، نباید به نام ارزش والای آزادی و نقد صورت بگیرد.


به گزارش ایسنا، نشست تخصصی بررسی کتاب «حقوق ادیان» با حضور و سخنرانی باقر انصاری، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناسان مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ساختمان شماره ۱۴ این سازمان، برگزار شد.


انصاری مقاله خود را با موضوع «آزادی بیان و توهین به مقدسات» در چند محور «بررسی مفهوم بیان»، «تمایز بین سه گانه فعل، بیان و شبه بیان»، «دسته‌بندی موضوعات بیان و آثار آن»، «حدود آزادی بیان و چالش­‌های آن» و «بیانات تنفرآمیز» ارائه داد.


وی با اشاره به چالش‌های استناد به حدود آزادی بیان در خصوص اهانت به مقدسات و ممنوعیت بیان‌های تنفرآمیز در مورد اهانت به مقدسات گفت: ما در بحث آزادی بیان به آن مفهومی که در سطح بین‌الملل است، دست نیافتیم و متقابلا آن چیزی که به عنوان حرمت مقدسات در کشورمان مطرح است برای غربی‌ها ناملموس است و مفهومی ندارد.


انصاری اظهار کرد: بیان عبارت است از هر رفتاری که به قصد انتقال یک پیام انجام شود که شامل بیان‌های سنتی، سمبلیک، هنری و فنی می‌شود.


این استاد دانشگاه افزود: دولت‌ها در طراحی قواعد ناظر بر حمایت از حرمت دیگران، باید با توجه به معیارهای موجود به گونه‌ای عمل کنند که نه آزادی بیان در برابر قواعد ناظر بر هتک حرمت قربانی شود و نه حرمت اشخاص در برابر این آزادی بیان پایمال شود.


وی حقوق دیگران، اعتبار یا حرمت، مصالح عمومی و سو استفاده از حقوق بشر را از جمله دسته بندی حدود آزادی بیان برشمرد و الزامی یا اختیاری بودن تحدید آزادی بیان برای دولت‌ها، رعایت حقوق کنوانسیونی، رعایت حرمت دیگران، حمایت از مصالح عمومی یادآور شد.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا

دسته‌بندی نشده
یک شرمندگی در آستانه روز پرستار

کمبود نیرو، قراردادهای شرکتی و موقت، شیفت‌های کار طولانی، دستمزد کم و نابرابری مزدی و البته انتظاری ۱۵ ساله برای اجرای یک قانون و بهبود اوضاع، نقطه مشترک زندگی شغلی و حرفه‌ای پرستاران در چندین سال اخیر است…

دسته‌بندی نشده
افزایش ۸۷ درصدی مرگ های منتسب به آلودگی هوا در سال گذشته

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به انجام مطالعه‌ای برای کمی‌سازی اثرات بهداشتی و اقتصادی منتسب به آلاینده ذرات معلق PM ۲.۵، به تشریح عوارض این معضل بهداشتی در کشور پرداخت و گفت: در سال ۱۴۰۰ تعداد همه مرگ‌های منتسب به مواجهه طولانی مدت با …

دسته‌بندی نشده
نقدی بر طرح جدید مجلس ابهام در اعطای تابعیت به فرزندان زنان

اخیرا مجلس شورای اسلامی در تدوین طرحی با عنوان «تأسیس سازمان ملی اقامت»، بحث “تابعیت” فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را محدود کرده؛ این امر در حالی است که به زعم کارشناسان، اقامت مساله‌ای جداگانه از تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی است.