دادگاه لاهه دعوای حقوقی روسیه و اوکراین را بررسی می کند


تهران-ایرنا- دیوان بین المللی کیفری در لاهه امروز دوشنبه دعوای حقوقی روسیه و اوکراین درباره نسل کشی را بررسی می کند.


به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد امروز دوشنبه، اوکراین از دادگاه لاهه خواهد خواست تا یک حکم اضطراری صادر کرده و از روسیه بخواهد که حملات را متوقف کند.


اوکراین مدعی شده است که توجیه روسیه برای حمله به اوکراین براساس یک تفسیر غلط از قانون نسل کشی است. این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده عملیات نظامی ویژه این کشور برای حفاظت از روس تبارهای اوکراین در مقابل نسل کشی انجام می گیرد.


اوکراین و روسیه هر دو معاهده سال 1948 درباره منع نسل کشی را امضا کرده اند.


یک گروه متخصص از دیوان بین‌الملی کیفری در لاهه برای تحقیق در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی در جنگ اوکراین عازم این کشور شده است.


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین هفته پیش گفته بود که علیه روسیه به دادگاه بین المللی سازمان ملل در لاهه شکایت کرده است.


به دنبال عملیات نظامی بامداد پنجشنبه (پنجم اسفند) نیروهای روسیه در اوکراین، این جنگ اکنون وارد دوازدهمین روز خود شده و همزمان با ادامه آتش جنگ، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه درحال افزایش است.


روسیه اعلام کرده عملیات این کشور در اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.


درحالی که  روسیه اقدامات خود در اوکراین را “عملیات ویژه” می نامد و می گوید برنامه ای برای اشغال اوکراین ندارد، نخست وزیر استرالیا اما اقدامات روسیه را نقض بزرگ قوانین بین الملل خواند و آنرا مثالی از حکومتی اقتدارگرا در جستجوی چالش شرایط موجود از طریق تهدید و خشونت دانست.