دختران در افغانستان امروز با درهای بسته دانشگاه ها روبرو شدند


ویدیوهایی امروز (چهارشنبه) از دانشجویان دختر در افغانستان منتشر شده که علیرغم اعلام ممنوعیت ادامه تحصیل از سوی طالبان پشت دروازه‌های دانشگاه‌ها در کابل حاضر شده‌اند اما اجازه ورود به آن را نیافتند.


به گزارش ایسنا، ویدیوهایی هم از ولایات دیگر در افغانستان از جمله تخار منتشر شده که نشان می‌دهد دختران دانشجو برای این که اجازه ورود به دانشگاه نیافتند، پشت در دانشگاه‌ها گریه می‌کنند.


دانشجویان دختر و پسر نیز همزمان با شعار «یا همه، یا هیچکس» در دانشگاه ننگرهار دست به تجمع اعتراضی زدند.


طالبان روز گذشته در نامه‌ای به تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ابلاغ کرد که ادامه تحصیل دختران در این دانشگاه‌ها «تا امر ثانی تعطیل است».


همچنین یکی از مدیران یک دانشگاه خصوصی و یک دانش‌آموز از یک مرکز آموزشی خصوصی نیز به بی‌بی‌سی تایید کردند که صبح امروز طالبان به این مراکز آمده و به آنها گفته است که از امروز به بعد دختران را نباید اجازه ورود بدهید.


در همین حال زلمای خلیلزاد، نماینده پیشین آمریکا برای افغانستان و از امضاکنندگان توافقنامه دوحه میان آمریکا و طالبان در بیانیه‌ای اقدام اخیر طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیلات عالی دختران را «شوکه‌کننده و غیرقابل درک» خوانده است.


او در این بیانیه که در رسانه‌ها منتشر شده، دستور اخیر وزارت تحصیلات عالی طالبان را مرتبط به «شاخه‌ای از داخل طالبان» عنوان کرده است و افزوده است: «چنین کاری در اسلام و تاریخ افغانستان هیچ بنیادی ندارد. علمای بزرگ اسلام در جهان و افغانستان بر این باورند که آموزش برای زنان و مردان یک اصل مهم در اسلام است».


خلیلزاد افزوده است که شخصاً می‌داند که «اکثر رهبران طالبان با این حکم غیرمعمول مخالف هستند».


فرستاده پیشین آمریکا برای افغانستان از طالبانی که مخالف این تصمیم هستند خواسته که برای برگشت این تصمیم تلاش کنند تا مکاتب/مدارس و دانشگاه‌ها به روی دختران بازگشایی شود.


او افزوده که رهبران و دیگر شهروندان افغانستان هم با این تصمیم نادرست مخالف هستند و این تصمیم ظرفیت افغانستان برای توسعه و خودکفایی را ضربه می‌زند.


رینا امیری، نماینده آمریکا در امور زنان و حقوق بشر در افغانستان نیز در واکنش به فرمان ممنوعیت ادامه تحصیل دختران از سوی طالبان نوشته است که این محدودیت‌ها نشان می‌دهد که این گروه به سیاست‌های تندروانه دهه ۹۰ میلادی خود بازمی‌گردند.


به گفته او این سیاست حقوق پنجاه درصد از جمعیت را نادیده گرفته و زیر پا می‌کند و چشم‌انداز ثبات در افغانستان را هم از بین می‌برد.


خانم امیری در ادامه نوشته است: «آنگونه که افغان‌ها این را رد کرده‌اند، جهان هم باید نپذیرد که چنین اقدامی گویا به مربوط به فرهنگ یا مذهب است. در تاریخ افغانستان، تنها طالبان سیاست‌های منع تحصیل دختران را وضع کرده‌اند. در هیچ کشوری با اکثریت مسلمان، در هیچ جای دنیا، دختران از تحصیل محروم نیستند.»


امیری افزوده است که جامعه جهانی در برابر این سیاست‌های افراطی موضعی قاطعانه بگیرد و «انجام ندادن چنین کاری می‌تواند طالبان را جسور کند و الهام‌بخش گروه‌های تندرو درجاهای دیگر باشد و حقوق زنان، دختران و گروه‌های در معرض خطر را فراتر از افغانستان با مخاطره روبرو کند».


تام وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان هم در توییت‌هایی محدودیت‌های تازه طالبان بر آموزش دختران را «غیرقابل دفاع» خوانده است.


او نوشته است که افکارش با «خواهران، دختران و مادرانی است که به دنبال آموزش برای حمایت از خانواده و تحقق رویاهای خود هستند».

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا