رایزنی های وزیران خارجه آمریکا و فرانسه درباره برجام و اوکراین

نیویورک- ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه درباره برجام و بحران اوکراین با یکدیگر گفت‌وگو کردند.


ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه به وقت محلی در بیانیه ای ادعا کرد بلینکن با همتای فرانسوی‌اش در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار کرد تا در خصوص تلاش های فعلی دیپلماتیک و بازدارنده از سوی متحدان ناتو، شرکای اتحادیه اروپا، اعضای گروه ۷ و سایر شرکا در پاسخ به بحرانی که روسیه آغاز کرده است، گفت‌وگو کند.


 ند پرایس اعلام کرد که وزرای خارجه آمریکا و فرانسه بر حمایت خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین و همچنین آمادگی متحدان و شرکا برای تحمیل عواقب شدید بر روسیه در صورتی که تهاجم احتمالی به اوکراین انجام دهد، تاکید کردند.


بلینکن از نقش رهبری فرانسه در طول ریاست این کشور در شورای اتحادیه اروپا و سهم آن در تحکیم همکاری اتحادیه اروپا و آمریکا قدردانی کرد.


روسیه بارها اعلام کرده که قصدی برای حمله به اوکراین ندارد، ولی هشدار داده چنانچه خواسته مسکو برای عقب کشیدن ناتو و آمریکا از شرق اروپا تامین نشود، ممکن است اقدامات فنی نظامی را بکار گیرد.


روابط بین مسکو و کی یف از سال ۲۰۱۴ تیره شده و این تنش تحت تاثیر فضاسازی‌های تبلیغاتی آمریکا و متحدانش شدت گرفته است.


روسیه تضمین ها و درخواست‌های امنیتی را برای ایالات متحده آمریکا فرستاده و در آن بر توقف هرگونه رزمایش نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین خروج نیروهای این سازمان از اروپای شرقی تاکید کرده است.


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد لودریان و بلینکن همچنین وضعیت تلاش ها برای بازگشت متقابل به پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و همچنین تحولات لبنان را بررسی کردند.


دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از ششم دی‌ماه آغاز شده و اکنون به مرحله‌ای رسیده است که نتیجه گفت‌وگوها صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیمات لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ نمایند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.


هیات ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده و اکنون توپ کاملا در زمین طرف‌های غربی است.آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.