روسیه غرب در نسل کشی دونباس دست داشته است

مسکو – ایرنا – ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: کشورهای غربی در نسل‌کشی منطقه دونباس و کشتار ساکنان این منطقه دست داشته است.


به گزارش ایرنا، زاخارووا روز شنبه در بیانیه ای در رابطه با نشست مجازی رهبران کشورهای عضو ناتو تصریح کرد: کشورهای غربی درواقع در نسل کشی چند ساله ساکنان جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک همدست بوده اند.


بر اساس اطلاعات سازمان ملل، در مناقشه مسلحانه که در سالهای پس از تغییر حکومت اوکراین در ۲۰۱۴ در مناطق دونتسک و لوگانسک بین شبه نظامیان این مناطق و ارتش اوکراین رخ داد، بیش از ۱۳ هزار نفر کشته شدند.


سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود نوشت: کشورهای غربی در طول هشت سال نظاره گر کشتار و تحقیر هزاران نفر از ساکنان مناطق جنوب شرق اوکراین بودند. 


 وی تصریح کرد: قصد کشورهای عضو ناتو برای ادامه ارسال گسترده تسلیحات به اوکراین ازجمله سیستم های پدافند هوایی حاکی از آن است که آمریکا و متحدانش علاقه مند به حل و فصل اوضاع بحرانی اوکراین نیستند. 


زاخارووا ادامه داد: کشورهای عضو ائتلاف ناتو قبل از اینکه روسیه را بخاطر اجرای عملیات غیرنظامی کردن و زدودن عناصر نئونازی در لایه های حکومتی اوکراین سرزنش کنند باید پاسخگوی ماجراجویی نظامی خود  و نیز خودداری از هر گونه اقدام برای متقاعد کردن رژیم حاکم بر کی یف برای حل و فصل مسالمت آمیز مسائل دونباس باشند.


وی افزود:در شرایط ناتوانی کشورهای ناتو برای دستیابی به توافق و عدم تماایل برای تقویت واقعی امنیت در اروپا بر مبنای اصل امنیت تقسیم ناپذیر و برابر برای همه کشورهای این منطقه، تلاش برای متهم کردن روسیه به تجاوزگری بی اساس است. 


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه  روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز عملیات نظامی این کشور در منطقه دونباس را اعلام کرد.


دور جدید تنش‌های روسیه و اوکراین از بامداد روز پنجشنبه، ۵ اسفند وارد مرحله جدیدی شد. منابع خبری همان روز (پنجشنبه) پس از سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، از آغاز اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین خبر دادند.


روس‌ها اعلام کرده‌اند که مراکز نظامی را در اوکراین هدف قرار داده‌اند و اوکراین می‌گوید در حال مقابله با حملات روس‌ها است.


آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.