شوشتر و رفیع به عنوان شهرهای ملی صنایع دستی ثبت شدند


P>به‌گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدحکمت‌اله موسوی با اشاره به برگزاری پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی اظهار داشت: در این نشست پرونده‌هایی از سه استان خوزستان، قزوین و آذربایجان غربی با حضور مسوولان ارشد این استان‌ها بررسی شد.


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان اضافه کرد: در این نشست بعد از بررسی کارشناسی و با نظر و رای ارزیابان، شهرهای شوشتر و رفیع که تابستان ۱۳۹۸ در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی به صورت مشروط در حوزه احرامی‌بافی و بوریابافی ثبت شده بودند، طی این دو سال با تکمیل پرونده‌های خود و رسیدن به استانداردهای لازم به صورت قطعی ثبت شدند.
وی افزود: در این نشست همچنین اندیکا از استان خوزستان به عنوان شهر ملی گلیم دست بافته‌های عشایری ثبت شد.
موسوی با اشاره به اهمیت حوزه صنایع‌دستی در خوزستان تاکید کرد: شوشتر، رفیع و اندیکا سرشار از ظرفیت‌های گردشگری، آثار تاریخی و صنایع‌دستی هستند که ثبت‌ملی آن‌ها به عنوان شهرهای ملی صنایع‌دستی از این پس به معرفی هرچه بهتر این ظرفیت‌ها و استفاده بهینه از آن‌ها کمک خواهد کرد.
وی اظهار داشت: قبل از بررسی این پرونده‌ها در نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی، ارزیابانی از این معاونت با حضور در شهرها و روستاها به صورت میدانی به بررسی وضعیت آن‌ها می‌پردازند و در نهایت این پرونده‌ها به شورای راهبردی ارسال می‌شود که با حضور ارزیابان و نیز مسوولان ارشد هر استان، بررسی و در صورت تائید به‌عنوان شهر یا روستای ملی صنایع‌دستی معرفی می‌شوند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان خاطرنشان کرد: فرآیند ملی‎ شدن شهرها و روستاها حرکتی است که در راستای برندسازی، معرفی و ارتقای جایگاه صنایع‌دستی شهرها و روستاهای مختلف و نیز هنرمندان رشته‎ های گوناگون با یک عزم همگانی و مدل مشارکتی با هم ‎افزایی نیروهای صنایع‌دستی، مسوولان شهری، هنرمندان، نمایندگان مجلس و مسوولان شهرهای مختلف رقم خورده است.


آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.