صادرات خارجی قم ۸۹ درصد رشد کرد


P>محمود سیجانی روز یکشنبه در حاشیه سومین جلسه توسعه مدیریت صادرات در جمع خبرنگاران، افزود: کشورهای عراق، افغانستان، ترکیه،امارات، پاکستان و آلمان مهمترین بازارهای هدف صادراتی قم و مراوداتی تجاری استان هستند.


وی بیان کرد: اقلام پایین دست پتروشیمی، مواد پلاستیکی،صنایع فلزی، لوازم خانگی، صنعت کفش و صندل، دستگاه آب شیرین کن، صنایع ریخته گری، مواد نفتی و شیمیایی مهمترین محصولات صادراتی قم هستند.


سیجانی خاطرنشان کرد: رشد متوسط صادرات کشور طی ۶ ماه نخست سالجاری ۶۷ درصد برآورد می شود که استان قم با رشد ۸۹ درصدی وضعیت مطلوب تری را تجربه کرده است.


رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: هدف گذاری کنونی استان قم در صادرات محصولات به کشورهای خارجی عبور از مرز ۲۵۰ میلیون دلار طی سال است.


سیجانی ابراز داشت: پیش بینی می شود با حل بحران کرونا و آغاز اجرایی شدن معاهدات بین المللی مانند قرارداد با چین و غیره به زودی استان قم بتواند از صادرات ۲۵۰ میلیون دلاری در سال عبور کند.


وی با اشاره به مشوق های صادراتی سازمان توسعه تجارت، بیان کرد: استان قم سال گذشته برای برای پیشبرد پروژه نمایشگاه بین المللی و تسهیل در امور صادرات از این مشوق ها استفاده کرده بود.


سیجانی ادامه داد: امسال نیز از این مشوق ها برای دریافت تسهیلات بانکی و بازپرداخت اقساط توسط فعالان اقتصادی و تجار و توسعه زیرساخت های صادراتی استان مانند تکمیل نمایشگاه بین المللی بهره خواهیم برد.


رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم یادآور شد: توسعه زیرساخت های کشاورزی و راه اندازی سردخانه، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و حضور در نمایشگاه بین المللی قم از مهمترین موارد قابل استفاده از این قبیل مشوق های ملی است.


حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی قم فراتر از ۷۷ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی استان برای بیش از ۶۰ هزار تَن فرصت اشتغال ایجاد شده‌است.


قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارند./


آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.