قالیباف احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است


تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت:موضوع احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است و موضوع استانی آذربایجان شرقی و غربی نیست باید مشکلات این دریاچه مرتفع شود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد باقر قالیباف در نشست علنی امروز – سه شنبه ۲۱ تیرماه- مجلس شورای اسلامی در روند بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:موضوع  احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است و موضوع استانی آذربایجان شرقی و غربی نیست بحث احیا این دریاچه باید به صورت جدی چاره اندیشی شود چون اثرات زیست محیطی زیادی دارد و چندین میلیون نفر را تحت تاثیر مسائل اقتصادی، سلامت، بهداشت قرار می دهد .


وی با بیان اینکه  این دریاچه نقطه کاملاً استراتژیک از بُعد اقتصادی و ظرفیت‌های محیط زیستی دارد، گفت:  اگر به این دریاچه توجه نشود برای کشاورزی آن منطقه پتانسیل منفی ایجاد می‌کند که قابل جبران نیست و ممکن است بخشی از سرزمین و زیست آنجا را تحت تاثیر قرار دهد.


رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: توجه به دریاچه ارومیه باید در اولویت دولت و مجلس قرار گیرد از دولت محترم می‌خواهم که اگر اقدامات انجام شده در این دریاچه اشکالاتی دارد مرتفع شود که اگر الان این هزینه ها با یک طرح مدون  انجام  شود به صرفه تر است و  برای جبران این خسارت با سرمایه بیشتری پرداخت کنیم و هرگز این سرمایه قابل برگشت نخواهد بود، اگر ما امروز دریاچه را حفظ نکنیم .


قالیباف بیان داشت: دولت در برنامه هفتم توسعه هر پیشنهادی برای احیای دریاچه ارومیه دهد مجلس با آمادگی کامل حمایت می کند تا ما دچار یک فاجعه زیست محیطی در آن منطقه مهم کشور نشویم.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40