قالیباف احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت:موضوع احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است و موضوع استانی آذربایجان شرقی و غربی نیست باید مشکلات این دریاچه مرتفع شود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد باقر قالیباف در نشست علنی امروز – سه شنبه ۲۱ تیرماه- مجلس شورای اسلامی در روند بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:موضوع  احیای دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است و موضوع استانی آذربایجان شرقی و غربی نیست بحث احیا این دریاچه باید به صورت جدی چاره اندیشی شود چون اثرات زیست محیطی زیادی دارد و چندین میلیون نفر را تحت تاثیر مسائل اقتصادی، سلامت، بهداشت قرار می دهد .


وی با بیان اینکه  این دریاچه نقطه کاملاً استراتژیک از بُعد اقتصادی و ظرفیت‌های محیط زیستی دارد، گفت:  اگر به این دریاچه توجه نشود برای کشاورزی آن منطقه پتانسیل منفی ایجاد می‌کند که قابل جبران نیست و ممکن است بخشی از سرزمین و زیست آنجا را تحت تاثیر قرار دهد.


رییس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: توجه به دریاچه ارومیه باید در اولویت دولت و مجلس قرار گیرد از دولت محترم می‌خواهم که اگر اقدامات انجام شده در این دریاچه اشکالاتی دارد مرتفع شود که اگر الان این هزینه ها با یک طرح مدون  انجام  شود به صرفه تر است و  برای جبران این خسارت با سرمایه بیشتری پرداخت کنیم و هرگز این سرمایه قابل برگشت نخواهد بود، اگر ما امروز دریاچه را حفظ نکنیم .


قالیباف بیان داشت: دولت در برنامه هفتم توسعه هر پیشنهادی برای احیای دریاچه ارومیه دهد مجلس با آمادگی کامل حمایت می کند تا ما دچار یک فاجعه زیست محیطی در آن منطقه مهم کشور نشویم.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40

SIMILAR NEWS

آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.