قطر دوحه میزبان مذاکرات هسته ای است نه طرف مذاکره


تهران-سخنگوی وزارت امورخاجه قطر سه‌شنبه شب گفت که کشورش تنها وظیفه میزبانی از مذاکرات غیر مستقیم میان ایران و آمریکا را برعهده دارد.


به گزارش ایرنا، لؤلؤ الخاطر سخنگوی وزارت امورخارجه قطر به شبکه “الجزیره” این کشور گفت که تأکید ما این است که ما طرفی از مذاکرات نیستیم.


وی گفت: بزرگ ترین چالش، ایجاد اعتماد سازی میان طرفین است.


الخاطر تصریح کرد که آنچه که روی می دهد انجام تلاش اروپاست و دولت قطر نیز برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و تبادل پیام‌ها میان طرفین [ایران و آمریکا] تلاش دیپلماتیک زیادی را انجام داده است.


سخنگوی وزارت امورخاجه قطر اظهار کرد: تلاش می کنیم که نقش مثبتی را بازی کنیم و برای ادامه تلاش دیپلماتیک  آمادگی کامل داریم.


الخاطر دلیل میزبانی قطر را اعتماد تمام طرف‌ها به دولت دوحه و تلاش این کشور دانسته است.


وزارت امور خارجه قطر روز سه شنبه نیز با انتشار بیانیه‌ای با تایید میزبانی از مذاکرات غیرمستقیم بین ایالات متحده آمریکا و ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ که با تسهیل‌گری نماینده اتحادیه اروپا انجام خواهد شد، اعلام کرد که دوحه از این موضوع خرسند است.


یک منبع در وزارت امور خارجه ایرنا روز دوشنبه به ایرنا گفته بود که مذاکرات برای رفع تحریم‌ها علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای روز سه شنبه در دوحه، پایتخت قطر از سر گرفته می‌شود.


براساس اعلام رسانه‌های مختلف رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز گذشته برای دیدار با وزیر امور خارجه قطر به دوحه سفر کرد.


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در سفر 25 ژوئن خود به ایران از تصمیم تهران و واشنگتن برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ابراز خرسندی کرد.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40