مخبر بر لزوم تسریع در تعیین شاخص های فرهنگی کشور تاکید کرد


تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهور بر لزوم تسریع در تعیین شاخص‌های فرهنگی کشور تاکید کرد و تجمیع داده‌ها و گزارشات مربوط به مسائل فرهنگی کشور را گامی موثر و مطلوب در شناسایی اولویت‌های فرهنگی کشور دانست.


به گزارش حوزه دولت ایرنا، یازدهمین جلسه ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ظهر امروز (شنبه) به ریاست محمد مخبر معاون اول رییس جمهور برگزار شد.


مخبر در این جلسه اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: دولت سیزدهم عملیاتی‌سازی و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور را پیگیری می‌کند.  


معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه رویدادها، حوادث و ضرورت‌های جامعه می‌توانند اولویت‌های کشور را در مقاطع مختلف تغییر دهند، توجه به مسائل فرهنگی را از مهمترین اولویت‌های امروز کشور دانست و افزود: تا زمانی که به مسائل فرهنگی به عنوان یک اولویت جدی توجه نشود، شاهد رفع مشکلات این حوزه نظیر اصلاح سبک زندگی و برطرف شدن آسیب‌های اجتماعی نخواهیم بود.  


مخبر با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه درخصوص عملکرد کارگروه مرکز رصد فرهنگی کشور، بر لزوم تسریع در تعیین شاخص‌های فرهنگی کشور تاکید کرد و تجمیع داده‌ها و گزارشات مربوط به مسائل فرهنگی کشور را گامی موثر و مطلوب در شناسایی اولویت‌های فرهنگی کشور دانست.


وی افزود: مرکز رصد فرهنگی کشور با استفاده از گزارش‌ها، نظرسنجی‌ها و پایش‌های مختلف فرهنگی که توسط دستگاه‌ها و نهادهای دیگر انجام شده است، می‌تواند عملکرد مطلوب‌تری در شناسایی اولویت‌های فرهنگی داشته باشد.


در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، ‌ ورزش و جوانان، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، رییس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها و رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور داشتند، حجت‌الاسلام عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از جدول محاسبه میزان بودجه مورد نیاز برای اجرای برش‌های استانی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ارائه کرد.


براساس این گزارش در پنج استان کشور کار به اتمام رسید و برش‌های استانی هفت استان کشور در مراحل نهایی است و در ۱۹ استان باقیمانده برش‌های استانی در مسیر تدوین قرار دارد.  


در ادامه این جلسه گزارشی از عملکرد کارگروه و مرکز رصد فرهنگی کشور ارائه و اعلام شد که این مرکز به دنبال تجمیع و پالایش داده‌ها و گزارش‌هایی است که در دستگاه‌ها، مجموعه‌ها و موسسات مختلف تهیه می‌شود تا ضمن استاندارد سازی و یکپارچه کردن این اطلاعات زمینه تصمیم‌گیری هرچه بهتر سیاستگذاران فرهنگی کشور را فراهم کند.  


براساس این گزارش، مجموعه گزارش‌های متعددی در این مرکز هم افزایی شده و بیش از ۱۳ مرکز پژوهشی، پژوهش‌های خود را در اختیار مرکز رصد قرار داده‌اند که حدود ۲۴۳ گزارشی پژوهشی در قالب پیمایش و مطالعات فرهنگی و اجتماعی بوده است.  


در این جلسه پس از ارائه گزارش درخصوص بودجه مورد نیاز برای تکمیل برش‌های استانی، اصل این گزارش به تصویب رسید و مقرر شد محل تامین این منابع و جزئیات آن در قالب گزارش تکمیلی به معاون اول رییس جمهور ارائه شود.  


همچنین مقرر شد شاخص های فرهنگی ظرف یک ماه آینده تدوین و در جلسه آتی ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور جهت تصویب نهایی ارائه شود.


ایجاد داشبورد هوشمند یکپارچه فرهنگی که مبنای به لحظه بودن برای سیستم اخطار در مورد نیازهای اساسی فرهنگی و حساس برای مردم و کشور است، از دیگر موضوعات مورد تاکید در این جلسه بود.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40