نظافت پارکینگ


نظافت پارکینگ

افراد جهت پارک اتومبیل خود و استفاده از مجتمع های تجاری-اداری از پارکینگ این مراکز استفاده می نمایند. این حجم از تردد اتومبیل موجب آلودگی محیط می شود. لذا شستشوی و نظافت این آلودگی ها از الزامات به شمار می رود. از سوی دیگر بسیاری مسائل، شستشوی و نظافت در این مکانها را دشوار نموده اند. به همین دلیل استفاده از راهکار نظافتی مفید و موثر در این بخش ها از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه با استفاده از تجهیزات مدرن نظافت صنعتی عملیات شستشوی و نظافت سطوح سهولت یافته است و نیروی انسانی در بهینه ترین حالت ممکن عملیات نظافت را در این بخش ها به انجام می رسانند. از جمله خدمات قابل ارائه توسط یک شرکت خدماتی نظافتی معتبر انجام شستشوی و نظافت سطوح در این مراکز می باشد که در این صورت نظافت پارکینگ کاملا مقرون به صرفه و با کیفیت بالا صورت می گیرد.

انواع آلودگی

آلودگی های موجود در پارکینگ به دو دسته خشک و تر تقسیم می شود که در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

آلودگی خشک

این نوع آلودگی ها توسط ماشین ها و وسایل نقلیه موتوری وارد پارکینگ می شود. در این قسمت وسیله نقلیه می تواند آلودگی هایی مانند قیر ، گل و مواد دیگر مانند آدامس و چسب به لاستیک ماشین چسبیده و وارد پارکینگ شود و به کف پارکینگ بچسبد. همچنین رد لاستیک در هنگام ترمز در کف نیز از دیگر آلودگی های موجود در پارکینگ می باشد.

آلودگی تر

وجود ماشین ها در پارکینگ به مدت طولانی و مشکلات فنی ماشین ها باعث ریختن روغن ، بنزین و آب رادیاتور بر روی کف زمین شده و در طولانی مدت لک آنها در کف باقی می ماند و رنگ کف پارکینگ تغییر می کند.

روش های نظافت و شستشوی

برای نظافت پارکینگ مجتمع ها روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به معرفی روش ها و دستگاه های مورد نیاز با توجه به نیاز مجموعه ها به نظافت میپردازیم .

نظافت

در این روش جمع آوری گرد و خاک و آشغال توسط دستگاه های نظافتی مخصوص انجام می شود که انواع آن در پایین اشاره شده است.

جاروب خیابانی

برای نظافت و شستشوی پارکینگ دستگاه های متفاوتی با توجه به نوع آلودگی پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال آلودگی ذهای سطحی و جمع آوری خاک و گرد و غبار در سطح می توان از دستگاه جاروب خیابانی یا سوییپر استفاده نمود که همان کار جارو کشیدن را انجام داده و خاک را از محوطه پاک می نماید.

مکنده

همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است ، مکنده برای جمع آوری زباله های درشت و همچنین برای کنج ها و مکان هایی که که قابل دسترس ماشین های صنعتی نمی باشد و فضا برای ورود این مناطق کم است ، میتوان استفاده نمود.

شستشوی

پس از انجام نظافت و جمع آوری گرد و غبار و زباله های خشک نوبت به شستشوی کف و سایر سطوح اعم از دیوارها و ورودی ها می رسد. جهت شستشوی کف و سایر سطوح، با توجه به هموار بودن یا ناهمواری می توان انواع تجهیزات نظافت صنعتی را مورد استفاده قرار داد.

اسکرابر

روش دیگر برای نظافت پارکینگ شستشو با آب می باشد که در این روش از دستگاه اسکرابر می توان استفاده نمود که دارای قابلیت شستشوی و خشک کردن همزمان انواع سطوح را دارا می باشد . استفاده از این دستگاه علاوه بر افزایش کیفیت شستشو ، سرعت عملیات نظافت را نیز بالا می برد .

دستگاه کارواش صنعتی

از بین بردن آلودگی ها و شستشوی سطوح ناهموار، شستشوی دیواره ها و شیارها در سطوح کف و دیواره ها با استفاده از دستگاه کارواش صنعتی صورت پذیر می باشد. این دستگاه شستشوی را با فشار بالای آب به انجام می رساند و با ایجاد شکست پیوندهای میان مولکولی لایه هایی از آلودگی عملیات پاکسازی سطوح را امکان پذیر می نماید.

دستی ( ترولی )

یک از ابزارهای پر کارآمد شستشو و نظافت دستگاه ترولی می باشد و با توجه به سادگی آن استفاده توسط هر شخصی امکان پذیر می باشد. از این دستگاه برای مکان های با مساحت کوچک که نیاز به استفاده از دستگاه های صنعتی نمی باشد و می توان با تی نظافت نمود استفاده می شود.

روش های اختصاصی نظافتی

استفاده از روش های تخصصی جهت نظافت و شستشوی کف و سایر سطوح در پارکینگ ها می تواند حذف آلودگی های عمقی و قدیمی را امکان پذیر نماید و سبب بهینه سازی این عملیات شود.

رد لاستیک

گامازول ماده پاک کننده بسیار قوی می باشد که قابلیت از بین بردن آلودگی های ثبیت شده مانند رد لاستیک در کف پارکینگ ها را دارا می باشد. تنوع استفاده از این محصول بسیار بالا می باشد و میتوان در سطوح مختلف به ویژه سیمانی، اپوکسی، کاشی و انواع سنگ استفاده نمود. گامازول یک ماده حلال شوینده می باشد که قابلیت استفاده در دستگاه های اسکرابر را نیز دارا می باشد.

روغن

برای از بین بردن لک های روغن و قیر از دستگاه واتر جت آب گرم به علاوه شوینده خاص استفاده می شود. در این روش مواد شوینده حلال در به همراه آب گرم با فشار به محل آلوده برخورد می کند و آلودگی موردنظر را از بین می برد.

توانکاران الوند