هیلزبورو روز تلخ فوتبال در بریتانیا

فاجعه هیلزبورو یکی از تلخ ترین حوادث در دنیای فوتبال است که باعث کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ هوادار شد.


به گزارش ایسنا، پانزدهم آوریل ۱۹۸۹ ورزشگاه هیلزبوروی شفیلد میزبان فینال FA کاپ بین دو تیم لیورپول و ناتینگهام فارست بود. حضور همزمان هواداران برای ورود به ورزشگاه و بی‌کفایتی پلیس انگلیس موجب شد تماشاگرانی که در نزدیکی فنس‌ها بودند بر اثر فشار جمعیت جان خود را از دست بدهند یا مجروح شوند. ۹۶ هوادار لیورپول در این حادثه کشته شدند. 


چهار روز بعد میلان و رئال مادرید در جام قهرمانان اروپا در سن سیرو به مصاف هم رفتند و پیش از شروع بازی به خاطر ادای احترام به کشته‌شدگان، یک دقیقه سکوت برقرار شد. هواداران میلان سپس شروع به سر دادن شعار You’ll never walk alone کردند.


فاجعه هیلزبورو باعث شد فنس‌ها برای همیشه از ورزشگاه‌های انگلیس برداشته شوند. 


هیلزبورو، روز تلخ فوتبال در بریتانیا


پلیس ابتدا تماشاگران مست را عامل این فاجعه دانست و زیر بار تقصیر خود در این حادثه نرفت. جلسات حقوقی بعدی ثابت کرد که تماشاگران تاثیری در این فاجعه نداشتند و پلیس مقصر بوده است. در نهایت چند ماه پیش بود که پلیس بریتانیا پس از ۳۴ سال از تراژدی هیلزبورو عذرخواهی کرد.


پس از این حادثه بود که باشگاه‌ها مجبور شدند برای هواداران‌شان جایگاه بسازند و در تمام ورزشگاه صندلی نصب کنند تا از تکرار چنین حادثه‌های تلخی جلوگیری شود زیرا دیگر هیچ کس نمی‌خواهد اتفاقات دیدار نیمه نهایی جام حذفی بین لیورپول و ناتینگهام فارست تکرار شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا
لینک مطالب دیگرراهنمای خرید دمپایی

دسته‌بندی نشده
حضور آیت الله خاتمی در منزل شهید مرزبان بجنوردی

ایسنا/خراسان شمالی  عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران امروز در منزل شهید «محمدمهدی احمدی» حضور یافت و با خانواده این شهید مرزبان ابراز همدردی کرد.

دسته‌بندی نشده
بافت منحصر به فردترین فرش های دستباف در کلات

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت کلات از بافت منحصر به فردترین فرش‌های ابریشم دستباف ایران در این شهرستان خبر داد.

دسته‌بندی نشده
ویدیو آن ها که الله اکبر گفتند

در قیام خونین ۱۵ خردادِ سال ۱۳۴۲ که سرمنشا آن از روستاهای دشت ورامین آغاز شد، هزاران نفر از مردم با شنیدن خبر دستگیری امام خمینی (ره)، کفن‌پوش، به سمت تهران حرکت کردند، در بین راه و در پل باقرآباد مردم با گارد رژیم پهلوی مواجه شدند و به دنبال …