پوتین برجام بدون تبعیض و با ضمانت طرفین احیا شود

تهران – ایرنا – رئیس جمهور روسیه گفت: براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت همه طرفین باید بدون تبعیض، ضمانت و حق برابر در همه بخش‌ها، برجام را حفظ و احیا کنند.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، ولادیمیر پوتین سه شنبه شب پس از پایان هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه، در نشست مشترک خبری تصریح کرد: دیدار روسای کشورهای ضامن آستانه بسیار مفید و پر محتوا بود و به طور مفصل مسایل مهم را مرور کردیم و تحکیم حرکت سه کشور به نفع عادی سازی وضعیت سوریه خواهد بود.


رئیس جمهور روسیه افزود: سه کشور تاکید دارند راه حل سیاسی بحران سوریه قابل رفع است و باید به وحدت و تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشت و سرنوشت سوریه باید به دست مردم این کشور تعیین شود.


پوتین گفت: امروز توافق کردیم‌ سازوکار آستانه را ادامه دهیم، بطوریکه دولت ها و مخالفان و سازمان ملل هم باید شرکت کنند و نشست آستانه باید نقش اصلی در حل بحران سوریه داشته باشد.  


وی تاکید کرد: در این نشست تهدیدهای تروریستی توسط سه کشور بررسی شد و اکنون نیروهای اصلی داعش در سوریه از بین رفته و دولت کنترل بیشتری بر  سوریه را بدست آورده است.


رییس جمهور روسیه افزود: سه کشور تاکید کردند تا مبارزه با تروریسم در سوریه را ادامه دهند. نیروهای خارجی در سوریه باید از بین بروند. در شرق فرات تلاش می‌شود حاکمیت دولت سوریه نقض شود. تاکید کردیم شرق فرات باید تحت کنترل دولت سوریه قرار گیرد.


پوتین گفت: از جامعه بین الملل دعوت می‌کنیم کمک خود به مردم سوریه را انجام دهند. تا مهاجران به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگردند.


رییس جمهور روسیه درباره دیدار خود با رهبر معظم انقلاب اسلامی تصریح کرد: مذاکرات دو جانبه خوبی با رهبر ایران داشتیم. از هر دو طرف اعلام شد که روابط دو جانبه در همه ابعاد توسعه یابد و در مسائل منطقه ای و بین اللملی همکاری داشته باشیم. در این زمینه با رئیس جمهور ایران هم مذاکره داشتیم و توافق کردیم استفاده از پول ملی را تقویت کرده و روابط اقتصادی  وتجاری را توسعه دهیم.


هفتمین «اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» سه‌شنبه شب با حضور «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رییس جمهور اسلامی ایران، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه در سالن اجلاس سران گشایش یافت.
آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.