پیک اومیکرون در کمین است همه مراقب باشیم


P>دکتر پیام طبرسی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش افزود: هشدارها در این زمینه را جدی بگیریم. ممکن است در ۲ تا ۳ هفته آینده با موارد بیشتر ابتلا به کرونا مواجه شویم.


وی ادامه داد: در یک تهدید جدی با سویه جدید اومیکرون هستیم و اگر غفلت کنیم و پروتکل های بهداشتی رعایت نشوند؛ ممکن است در ۲ تا ۳ هفته آینده دچار موجی شویم که احتمالا موج سنگینی خواهد بود.


متخصص بیماری های عفونی گفت: هرچند تعداد بستری و مرگ و میر در سویه اومیکرون نسبت به سویه های دیگر، کمتر است، اما به دلیل انتقال بیشتر، سویه جدید می تواند مشکلات جدی به وجود آورد.


عضو کمیته علمی کشوری کرونا  تاکید کرد: اگر می خواهیم اقدامی انجام دهیم تا دچار پیک بعدی نشویم، اکنون بهترین فرصت است.مردم زودتر دز سوم واکسن کرونا را بزنند


وی ادامه داد: مردم زودتر دز سوم واکسن کرونا خود را بزنند تا از ایمنی مناسب در مقابل سویه اومیکرون برخوردار باشند و دچار موج های سنگین نشویم.


عضو کمیته علمی کشوری کرونا افزود: یکی از پیشنهادها در جلسه روز ۱۹ دی ماه کمیته علمی کشوری کرونا این بود که فاصله تزریق دز دوم و سوم واکسن را کاهش دهیم و به یک ماه برسانیم.


وی تاکید کرد: با توجه به اینکه اغلب مردم از واکسن های ویروس کشته شده استفاده کنند، می توان در زمان کمتری دز سوم را زد. 


طبرسی استفاده از ماسک را برای مقابله با سویه جدید ضروری دانست و گفت: مطالعات نشان داده دز سوم واکسن در مقابله با اومیکرون موثر است.مردم تصور نکنند کرونا تمام شده است


عضو کمیته علمی کشوری کرونا ادامه داد: مردم تصور نکنند کرونا تمام شده است. این ویروس همچنان در جامعه وجود دارد.


طبرسی خاطرنشان کرد: مردم ممکن است تصور کنند آمار مرگ و میر و بستری ها کاهش یافته است و در نتیجه پروتکل های بهداشتی را کاهش دهند که این کار اشتباه است.


به گزارش ایرنا،‌ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا را در ایران تایید کرد.


اولین مورد او میکرون ۲۴ نوامبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد. سازمان جهانی بهداشت این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است. کرونا تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اومیکرون جدیدترین نسخه جهش یافته این ویروس است.


انتشار سریع سویه اومیکرون ویروس کرونا در کشورهای جهان و نگرانی از طولانی شدن دوره همه گیری این گونه تازه، زنگ خطر را برای بازارهای مالی بین المللی دوباره به صدا درآورده است. 


آخرین اخبار
اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد تعیین

تهران- ایرنا- نمایندگان اعضای ناظر مجلس در شورای عالی حفاظت محیط زیست و استاندارد را انتخاب کردند.

آخرین اخبار
راه اندازی صدها سانتریفیوژ جدید مطابق قانون اقدام راهبری برای

تهران – ایرنا – عضو فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که ایران منتظر وقت کشی غرب در مذاکرات نخواهد ماند و گفت: راه‌اندازی صدها سانتریفیوژ جدید دقیقا مطابق با قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شد.

آخرین اخبار
مخبر از برنامه ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت خبر داد

تهران – ایرنا – معاون‌ اول رئیس‌ جمهور گفت: برنامه‌ریزی دولت برای معکوس کردن مهاجرت، ایجاد شهرهای مولد در سواحل جنوب است و با این شیوه تمرکز جمعیت در شهرهای بزرگ کاهش می‌یابد و مردم انتخاب و شرایط بهتری برای کار و زندگی در نقاط غیرشهری خواهند داشت.