۹۰ مهاجر در دریای مدیترانه جان باختند


تهران- ایرنا- به دنبال غرق شدن قایق حامل مهاجران غیر قانونی در دریای مدیترانه، بیش از ۹۰ نفر جان خود را از دست دادند.


به گزارش ایرنابه نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مهاجران هفته گذشته سوار بر قایقی لیبی را به مقصد اروپا ترک کرده بودند که قایق آنها در میانه راه واژگون شد و تنها ۴ نفر از آنان نجات یافتند.
براساس این گزارش، این افراد توسط یک نفتکش که همزمان درحال عبور از آن منطقه بود، نجات یافتند.
افراد نجات یافته اعلام کردند که آنها همراه ۱۰۰ تن دیگر سوار بر یک قایق بودند که واژگون شده است.


تاکنون به ملیت این مهاجران جان باخته اشاره ای نشده است.
براساس گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از ابتدای سال جدید میلادی تا اواخر ماه مارس ( ۱۲ فروردین) ۳۰۰ تن جان خود را در دریای مدیترانه از دست دادند.
سازمان ناظر حقوق بشر اروپا- مدیترانه نیز چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که طی سال گذشته میلادی (۲۰۲۱)  به طور متوسط روزانه ۵ مهاجر در مسیر دریای مدیترانه به اروپا جان خود را از دست داده است.
در گزارش این سازمان آمده است که در حوادث سال گذشته غرق شدن مهاجران در راه اروپا “افزایش قابل توجهی” داشته است.
این میانگین روزانه بر اساس یک هزار و ۸۳۸ مهاجری که در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده یا مفقود شده‌اند به دست آمده است.
 این رقم مشابه با آمار سازمان ملل مبنی بر کشته یا مفقود شدن ۲ هزار و ۲۶ مهاجر در دریای مدیترانه است.
شورای پناهجویان و تبعیدی‌های اروپا اعلام کرد که مخالفت‌های کشورهایی چون یونان با پذیرش مهاجران سبب شده است آن‌ها مجبور شوند مسیرهای خطرناک‌تری در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس انتخاب کنند.  
سال گذشته بیش از چهار هزار نفر در تلاش برای رسیدن به اسپانیا جان خود را از دست دادند که بسیاری از آن‌ها در مسیر جزایر قناری در سواحل غربی آفریقا قرار داشتند. مقامات در مرزهای اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که در سال گذشته شاهد افزایش سفرهای مهاجران از مسیرهای طولانی‌تر از ترکیه به سمت ایتالیا بوده‌اند.  
بازرسان سازمان ملل متحد سال گذشته پس از حملات و بازداشت مهاجران و کشته شدن چندین نفر، از رفتار بد مقامات در لیبی با پناهندگان و مهاجران انتقاد کردند.  
اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ شاهد نگرانی‌های جدیدی در ارتباط با مهاجران بود. در سال گذشته هزاران مهاجر سعی کردند از بلاروس وارد لهستان شده و از طریق این کشور به سایر کشورهای اروپایی بروند.  
کشورهای شمال آفریقا از جمله تونس و لیبی به علت نزدیکی به اروپا به مراکز انتقال مهم برای مهاجران غیرقانونی تبدیل شده اند که تلاش می‌کنند برای فرار از فقر و جنگ در کشورهایشان، خود را به اروپا برسانند.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40