اردوغان روند آستانه موثرترین اقدام برای تسهیل راه حل سیاسی در


لیلا اسماعیل نژادبرچسب‌هاتهران – ایرنا – رئیس جمهور ترکیه گفت: فرمت روند آستانه، موثرترین اقدامی است که راه حل سیاسی را در این زمینه و در ایجاد صلح و ثبات در سوریه تسهیل می‌کند.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، رجب طیب اردوغان سه شنبه شب پس از برگزاری هفتمین نشست روند آستانه در سالن اجلاس سران در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی و ترکیه‌ای خود گفت: امشب فعالیت‌های خود را برای ایجاد فضای صلح و ثبات در سوریه بار دیگر مرور کردیم تا راه حل سیاسی میسر شود.


وی خاطرنشان کرد: فرمت روند آستانه موثرترین اقدامی است که راه حل سیاسی را در این زمینه تسهیل می‌کند.


رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه در نشست آستانه بار دیگر بر عزم راسخ خود بر انجام این فعالیت‌ها تأکید کردیم، اظهار داشت: ترور هم موضوع دیگر این نشست بود و میان سازمان های پژاک، ی.پ.گ و پ.ک.ک هیچ تفاوتی نمی‌بینیم. قبول نمی‌کنیم از یکی به عنوان ابزار استفاده و با دیگری مبارزه شود.


اردوغان یادآور شد: در مذاکرات و گفت‌ وگوهای خود روند اجرای توافقات قبلی را هم بررسی کریم و این سازمان‌های تروریستی مشکل اصلی همه ما است که هدفشان تجزیه خاک ترکیه است. در این زمینه همفکر هستیم که تنها از طرق راه حل سیاسی بحران سوریه قابل حل است. به شرکای خود در روند آستانه گفتیم روند مذاکرات سیاسی برای رسیدن به راه حل پایدار تسریع یابد.


رئیس جمهور ترکیه با تأکید براینکه فعالیت‌های کمیته قانون اساسی هر چه زودتر باید به نتیجه برسد، گفت: رژیم سوریه در این زمینه از موضع ناسازگار پیروی می‌کند.  این روند باید در چارچوب پارامترهای سازمان ملل به نتیجه برسد. بند ۲۲۵۴ قطعنامه  شورای امنیت سازمان ملل باید در سوریه عملی و صلح و ثبات بار دیگر در سوریه حاکم شود.

هفتمین «اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه» سه‌شنبه شب با حضور «آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» رییس جمهور اسلامی ایران، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه در سالن اجلاس سران گشایش یافت.